KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14687271
*
nr 1468 7271
Anders Loman
(1879-1953), Sverige
"Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 24 maj 2022
kl 19:20:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/5 21:11:27
1
Vinnande bud
24/5 19:10:38
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Anders Loman
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Läs mer om Anders Loman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anders loman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
*
Anders Loman
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Läs mer om Anders Loman
nr 1468 7271
Anders Loman
(1879-1953), Sverige
"Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 700 kr |
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
tisdag 24 maj 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/5 21:11:27 | 1 | Vinnande bud |
| 24/5 19:10:38 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Anders Loman
Anders Loman, svensk mÃ¥lare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.Läs mer om Anders Loman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anders loman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29



